Produkty
UPS online wysokiej częstotliwości
  • UPS online wysokiej częstotliwościUPS online wysokiej częstotliwości

UPS online wysokiej częstotliwości

UPS-y wysokiej częstotliwości online serii HAGOE HC / H3C są przeznaczone do obciążeń krytycznych, w tym komputerowych centrów danych, sprzętu medycznego, centrów finansowych i biznesowych oraz sprzętu precyzyjnego. System wykorzystuje architekturę podwójnej konwersji online wysokiej częstotliwości z zerowym czasem przełączania, podczas gdy sterowanie mikroprocesorowe i technologia SPWM zapewniają stabilną moc wyjściową czystej fali sinusoidalnej.

Kluczowa różnica międzyUPS-y internetowea konwencjonalnym zasilaczem UPS w trybie gotowości jest to, czy obciążenie jest stale zasilane przez falownik UPS.

TheUPS online wysokiej częstotliwościużywa ATopologia online podwójnej konwersji. W normalnych warunkach zasilania prąd wejściowy prądu przemiennego przechodzi przez prostownik i obwód prądu stałego, zanim zostanie ponownie przekształcony w stabilną moc wyjściową prądu przemiennego przez falownik. Kiedy zasilanie z sieci ulegnie nieprawidłowemu działaniu, akumulator kontynuuje zasilanie falownika bez przerw w zasilaniu, charakterystycznych dla konwencjonalnych rezerwowych systemów UPS.

Architektura ta nadaje się zatem do stosowania w serwerach, sprzęcie medycznym, terminalach finansowych i precyzyjnych instrumentach wrażliwych na zakłócenia jakości zasilania.

Online High Frequency UPS

Oryginalny opis techniczny

Zakres mocy

Oryginalne informacje o produkcie

Zakres mocy:
HCPojedyncze wejście i jedno wyjście 1 ~ 10 KVA
H3C10 ~ 30 KVA trzy wejścia i jedno wyjście
H3C310 ~ 100 KVA, trzy wejścia i trzy wyjścia
Typ online o wysokiej częstotliwości,zerowy czas przełączania

Zakres zastosowania

Oryginalne informacje o produkcie

Zakres zastosowania: komputerowe centra danych, sprzęt medyczny, centra finansowe i biznesowe, sprzęt precyzyjny itp

Definicja modelu

Model Definition

Charakterystyka produktu

Zaawansowany tryb pracy

Oryginalne informacje o produkcie

Konstrukcja typu on-line z podwójnym przełączaniem sprawia, że ​​moc wyjściowa UPS azasilanie w czystej postaci sinusoidalnejze śledzeniem częstotliwości, stabilnym napięciem ze synchronizacją fazową, filtrowanym szumem i brakiem zakłóceń spowodowanych wahaniami sieci energetycznej, dzięki czemu UPS zapewnia bardziej kompleksową i doskonałą ochronę sprzętu użytkowników.

Wysoka niezawodność całego systemu maszyny

Oryginalne informacje o produkcie

Wykorzystuje się sterowanie mikroprocesorowe, które bezpośrednio generuje modulację szerokości impulsu wysokiej częstotliwości (SPWM) do sterowania falownikiem UPS, co upraszcza obwód sterujący UPS i poprawia stabilność UPS.Cyfrowa technologia sterowaniaw celu poprawy niezawodności UPS, maszyny o wartości ponad 5 tyswbudowane transformatory separujące wyjście.

Silna zdolność adaptacji do środowiska

Oryginalne informacje o produkcie

A szerokie napięcie wejściowemożna uniknąć częstego przełączania na zasilanie akumulatorowe ze względu na duże zmiany napięcia sieciowego, co jest odpowiednie dla obszarów o słabym środowisku energetycznym. Zakres częstotliwości wejściowej wynosi45-55 Hz, co zapewnia, że ​​wszelkiego rodzaju generatory paliwa mogą pracować stabilnie i spełniać wymagania użytkowników dotyczące maszyn olejowych.

Dokładna i niezawodna ochrona

Oryginalne informacje o produkcie

MaAutodiagnostyka po włączeniu zasilaniafunkcja pozwalająca uniknąć ryzyka awarii spowodowanej ukrytymi problemami UPS. Posiada wielofunkcyjną ochronęZabezpieczenie wejścia AC przed zbyt wysokim/podnapięciowym napięciem, zabezpieczenie przed przeciążeniem/zwarciem wyjścia, zabezpieczenie przed przegrzaniem falownika, zabezpieczenie wczesnego ostrzegania przed zbyt niskim napięciem akumulatora, zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatorai tak dalej, a stabilność i niezawodność działania systemu są w dużym stopniu gwarantowane.

Humanizowane zarządzanie siecią

Oryginalne informacje o produkcie

PrzezRS232interfejs i inteligentne oprogramowanie monitorujące UPS, może komunikować się z komputerem, a różne parametry UPS mogą być wyraźnie wyświetlane na interfejsie komunikacyjnym.Adaptery SNMPopcjonalne, a UPS posiada funkcję zdalnego zarządzania siecią, zapewniającą natychmiastowe dostarczanie danych UPS i informacji o zasilaniu oraz komunikację i zarządzanie za pośrednictwem różnych sieciowych systemów operacyjnych.

Główne parametry techniczne jednofazowego zasilacza UPS

Parametr HC1K/HC1KS HC2K / HC2KS HC3K/HC3KS HC6K / HC6KS HC10K / HC10KS HC15KS HC20KS
Pojemność znamionowa 1000VA / 800W 2000VA / 1600W 3000VA / 2400W 6000VA / 4,8KW 10KVA/8KW 15KVA/12KW 20KVA/16KW
Napięcie znamionowe Opcjonalnie 220/230VAC Opcjonalnie 220/230VAC Opcjonalnie 220/230VAC Opcjonalnie 220/230VAC Opcjonalnie 220/230VAC Opcjonalnie 220/230VAC Opcjonalnie 220/230VAC
Częstotliwość znamionowa 50 Hz 50 Hz 50 Hz 50 Hz 50 Hz 50 Hz 50 Hz
Zakres napięcia wejściowego Przy obciążeniu <70%: 115±5–295±5VAC; Przy obciążeniu ≥70%: 160±5–295±5VAC To samo To samo 176–276 V AC 176–276 V AC 176–276 V AC 176–276 V AC
Zakres częstotliwości wejściowej 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz
Współczynnik mocy > 0,99 > 0,99 > 0,99 > 0,99 > 0,99 > 0,99 > 0,99
Wyjściowy transformator separujący — — — Wbudowany Wbudowany Wbudowany Wbudowany
Zakres napięcia wyjściowego 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1%
Zakres częstotliwości wyjściowej (tryb baterii) 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05%
Przebieg wyjściowy – obciążenie liniowe ≤3% zniekształceń ≤3% zniekształceń ≤3% zniekształceń ≤3% zniekształceń ≤3% zniekształceń ≤3% zniekształceń ≤3% zniekształceń
Przebieg wyjściowy – obciążenie nieliniowe Zniekształcenie ≤6%. Zniekształcenie ≤6%. Zniekształcenie ≤6%. Zniekształcenie ≤6%. Zniekształcenie ≤6%. Zniekształcenie ≤6%. Zniekształcenie ≤6%.
Przeciążalność 110–150%: 5 min, następnie przejście na obejście; >150%: 30 s, następnie przełącz na obejście To samo To samo 105–130%: alarm 10 minut, następnie przejście na obejście; >130%: 1 s alarm i przejście na obejście; wyjście zamyka się po 1 min To samo To samo To samo
Szczytowy współczynnik szczytu 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.)
Napięcie akumulatora Standardowo: 24VDC; Rozszerzony: 36VDC Standardowo: 48VDC; Rozszerzony: 72VDC Standardowo: 72 V DC; Rozszerzony: 96VDC 192 V prądu stałego; Opcjonalnie 240 V DC 192 V prądu stałego; Opcjonalnie 240 V DC 192 V prądu stałego; Opcjonalnie 240 V DC 192 V prądu stałego; Opcjonalnie 240 V DC
Czas przełączania (sieć → akumulator) 0 ms 0 ms 0 ms 0 ms 0 ms 0 ms 0 ms
Interfejs komunikacyjny RS232; SNMP opcjonalnie RS232; SNMP opcjonalnie RS232; SNMP opcjonalnie RS232; SNMP opcjonalnie RS232; SNMP opcjonalnie RS232; SNMP opcjonalnie RS232; SNMP opcjonalnie
Temperatura pracy -20°C do +55°C* -20°C do +55°C* -20°C do +55°C* -20°C do +55°C* -20°C do +55°C* -20°C do +55°C* -20°C do +55°C*
Wilgotność względna 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji
Temperatura przechowywania -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C
Wysokość Do 1500 m Do 1500 m Do 1500 m Do 1500 m Do 1500 m Do 1500 m Do 1500 m
Wymiary (szer. × gł. × wys., mm) 360 × 147 × 220 440 × 192 × 340 440 × 192 × 340 369 × 190 × 688 442 × 190 × 688 592 × 250 × 826 592 × 250 × 826
Masa netto (kg) Standard: 8,5; Rozszerzony: 11.9 Standardowe: 16; Rozszerzony: 22.0 Standard: 18,2; Rozszerzony: 27,9 Standard: 51; Rozszerzony: 62 Standardowy: 55; Rozszerzony: 63 Proszę skonsultować się z nami Proszę skonsultować się z nami
Norma wdrożeniowa YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000

Uwagi:

  1. Modele ocenione5KVA i więcejw serii HCK posiadają wbudowany transformator separujący wyjście.
  2. * Żywotność baterii może ulec skróceniu, jeśli urządzenie działa nieprzerwanie w temperaturze otoczenia powyżej25°C.
  3. Modele standardowe wyposażone są we wbudowane akumulatory. Czas podtrzymania akumulatora wynosinie dłużej niż 15 minut.
  4. Do pracy na wysokości powyżej1500 m, wydajność sprzętu powinna zostać odpowiednio obniżona.

Główne parametry techniczne trójfazowego UPS

Parametr HC6KS HC10KS HC15KS HC20KS HC30KS
Pojemność znamionowa 6KVA / 4,8KW 10KVA/8KW 15KVA/12KW 20KVA/16KW 30KVA / 24KW
Napięcie znamionowe Opcjonalnie 380/400VAC Opcjonalnie 380/400VAC Opcjonalnie 380/400VAC Opcjonalnie 380/400VAC Opcjonalnie 380/400VAC
Częstotliwość znamionowa 50 Hz 50 Hz 50 Hz 50 Hz 50 Hz
Zakres napięcia wejściowego 285–475 V AC 285–475 V AC 285–475 V AC 285–475 V AC 285–475 V AC
Zakres częstotliwości wejściowej 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz 45–55 Hz
Współczynnik mocy > 0,99 > 0,99 > 0,99 > 0,99 > 0,99
Zakres napięcia wyjściowego 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1% 220VAC ±1%
Zakres częstotliwości wyjściowej (tryb baterii) 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05% 50 Hz ±0,05%
Przebieg wyjściowy – obciążenie liniowe <3% <3% <3% <3% <3%
Przebieg wyjściowy – obciążenie nieliniowe <4% <4% <4% <4% <4%
Przeciążalność 105%–130%: 10 min, następnie przełącza na bypass; >130%: alarm trwający 1 s, następnie przełącza się na obejście; wyjście wyłączone po 1 min. Po usunięciu przeciążenia UPS automatycznie powraca do trybu inwertera. To samo To samo To samo To samo
Szczytowy współczynnik szczytu 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.) 3:1 (maks.)
Napięcie akumulatora Opcjonalnie 192VDC / 240VDC Opcjonalnie 192VDC / 240VDC Opcjonalnie 192VDC / 240VDC Opcjonalnie 192VDC / 240VDC Opcjonalnie 192VDC / 240VDC
Czas przełączania 0 ms 0 ms 0 ms 0 ms 0 ms
Interfejs komunikacyjny — — — — —
Temperatura pracy -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C
Wilgotność względna 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji 0–95%, bez kondensacji
Temperatura przechowywania -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C -20°C do +55°C
Wysokość Powyżej 1500 m: wymagane jest zmniejszenie wydajności Powyżej 1500 m: wymagane jest zmniejszenie wydajności Powyżej 1500 m: wymagane jest zmniejszenie wydajności Powyżej 1500 m: wymagane jest zmniejszenie wydajności Powyżej 1500 m: wymagane jest zmniejszenie wydajności
Norma wdrożeniowa YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000 YD/T 1095-2000

Uwaga: oryginalny obraz pozostawia pola Interfejs komunikacyjny, Środowisko pracy i Właściwości fizyczne puste, więc nie dodałem nieobsługiwanych specyfikacji.

Jak wybrać odpowiednią pojemność UPS

Wybór wydajności zasilacza UPS online wysokiej częstotliwości powinien opierać się na rzeczywistym obciążeniu, a nie na liczbie urządzeń.

Krok 1 – Oblicz rzeczywiste obciążenie

Najpierw określ rzeczywiste zapotrzebowanie na moc serwerów, sprzętu sieciowego, urządzeń medycznych, systemów sterowania i innych obciążeń krytycznych.

Krok 2 – Rozważ przyszłą ekspansję

Jeśli w przyszłości planuje się rozbudowę centrum danych lub serwerowni, należy zarezerwować wystarczającą pojemność, aby uniknąć pracy UPS przy pełnym obciążeniu przez dłuższy czas.

Krok 3 – Potwierdź konfigurację wejścia i wyjścia

TheSeria H.Cjest odpowiedni dla scenariuszy jednofazowego wejścia/jednofazowego wyjścia, podczas gdySeria H3Cobsługuje konfiguracje wejścia trójfazowego/wyjścia jednofazowego i wejścia trójfazowego/wyjścia trójfazowego. W przypadku projektów na dużą skalę tryby wejściowe i wyjściowe należy potwierdzić w oparciu o architekturę systemu dystrybucji energii.

Krok 4 – Określ czas podtrzymania baterii

Pojemność znamionowa zasilacza UPS i czas podtrzymania akumulatora to odrębne parametry. Pojemność określa obciążenie, jakie UPS może obsłużyć, podczas gdy akumulator przede wszystkim określa czas trwania zasilania podczas przerwy.

Krok 5 – Sprawdź kompatybilność generatora

Jeżeli projekt obejmuje generatory na olej napędowy lub inny sprzęt wytwarzający energię na paliwo, sprawdź częstotliwość wejściową i charakterystykę wyjściową generatora. Ta seria produktów obsługuje zakres częstotliwości wejściowej45–55 Hz, dzięki czemu nadaje się do zastosowań zasilanych generatorem.

UPS o wysokiej częstotliwości a UPS o niskiej częstotliwości: jaki wybór powinni wybrać kupujący?

W przypadku zespołów zakupowych decyzja powinna opierać się na rzeczywistych warunkach elektrycznych:

Wybierz UPS wysokiej częstotliwości, gdy:

  • Powierzchnia podłogi jest ograniczona
  • Podstawowymi obciążeniami są serwery, sprzęt IT czy elektronika precyzyjna
  • Ważna jest wysoka gęstość mocy
  • Wymagany jest zdalny monitoring
  • W projekcie priorytetem jest zwartość i efektywność energetyczna
  • Zasilacz UPS należy zintegrować z nowoczesnym centrum danych lub komercyjnym systemem zasilania

Rozważ zastosowanie zasilacza UPS o niskiej częstotliwości, gdy:

  • Obciążenie zawiera duże silniki lub wymagający sprzęt przemysłowy
  • Izolacja transformatora jest ważnym wymaganiem
  • Środowisko elektryczne jest szczególnie wymagające
  • Solidna obsługa ładunków przemysłowych jest ważniejsza niż kompaktowe rozmiary
  • Projekt ma wystarczającą przestrzeń instalacyjną

Zalecenie inżynieryjne HAGOE

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, że wysoka częstotliwość jest zawsze lepsza niż niska. Aby dokonać profesjonalnego wyboru zasilacza UPS, HAGOE zaleca ocenęrzeczywisty profil obciążenia, maksymalne obciążenie, nieliniowy procent obciążenia, prąd rozruchowy silnika, wymagany czas podtrzymania, charakterystyka generatora, warunki otoczenia i przyszła zdolność rozbudowyprzed wybraniem architektury UPS.

DlaUPS online wysokiej częstotliwościprojektów zespół inżynierów HAGOE może pomóc w doborze pojemności, konfiguracji wejść/wyjść, doborze baterii i niestandardowym projektowaniu systemu w oparciu o aplikację klienta.

Scenariusze zastosowań

Komputerowe centra danych

Centra danych wymagają wysokiego poziomu ciągłości zasilania i jakości zasilania. TheUPS online wysokiej częstotliwościwykorzystuje architekturę podwójnej konwersji online do ciągłego zasilania krytycznych obciążeń IT regulowaną mocąRS232i opcjonalneSNMPwsparcie komunikacji zdalne monitorowanie.

Sprzęt medyczny

Sprzęt medyczny może być wrażliwy na zakłócenia w zasilaniu. Zasilacz UPS można stosować w medycznych systemach informatycznych, precyzyjnym sprzęcie medycznym i innych krytycznych obciążeniach wymagających stabilnego zasilania rezerwowego i ochrony jakości zasilania.

Centra finansowe i biznesowe

Serwery, sprzęt sieciowy i terminale danych w instytucjach finansowych, biurach i centrach biznesowych wymagają ciągłej pracy. UPS zapewnia podtrzymanie bateryjne i zdalne monitorowanie, aby pomóc zmniejszyć wpływ przerw w dostawie prądu na systemy biznesowe.

Sprzęt precyzyjny

Wahania napięcia, zakłócenia elektryczne i przerwy w zasilaniu mogą mieć wpływ na precyzyjne przyrządy i sprzęt sterujący. Architektura UPS online zapewnia regulowane źródło zasilania poprzez podwójną konwersję.

Inżynieria i wsparcie projektowe

HAGOE zapewnia wsparcie w całym cyklu zakupowym, a nie tylko dostarcza szafę UPS.

Przedsprzedaż:konsultacje techniczne, wybór produktów, dopasowanie wydajności, projekt rozwiązania dostosowanego do indywidualnych potrzeb, testowanie próbek i dokumentacja przetargowa.

Podczas produkcji:śledzenie produkcji, dokumentacja kontroli jakości, koordynacja logistyki i dokumentacja eksportowa.

Instalacja:Instrukcje instalacji w języku angielskim, zdalne wskazówki techniczne i wsparcie przy uruchomieniu. W przypadku większych projektów inżynierowie mogą uczestniczyć w instalacji i uruchomieniu na miejscu, zgodnie z zakresem projektu.

Obsługa posprzedażna: a 2-letnia gwarancjai dożywotnia konserwacja, zdalne rozwiązywanie problemów, dostawa części zamiennych i pomoc techniczna są dostępne zgodnie z polityką serwisową firmy.

Engineering Support

Produkcja i kontrola jakości w HAGOE

Założona w2008, HAGOE jest producentem sprzętu elektrycznego z siedzibą w Wenzhou w stanie Zhejiang, integrującym prace badawczo-rozwojowe, projektowanie, produkcję, sprzedaż i globalny serwis. Spółka posiada kapitał zakładowy wynoszący51 milionów juanów, profesjonalny zespół inżynierów i nowoczesną bazę produkcyjną, zPonad 34 patenty krajowe.

System produkcyjny obejmujeWycinarki laserowe TRUMPF, giętarki CNC AMADA, zautomatyzowany sprzęt do wykrawania rewolwerowego, linie produkcyjne SMT i inteligentne systemy testowania starzenia, wraz ze sprzętem do testowania EMC, ochrony IP i środowiska.

HAGOE działa w ramachISO9001, ISO14001 i ISO45001systemy zarządzania. W zależności od obowiązującego zakresu produktów firma utrzymujeCCC, CE, CB i RoHSzwiązanych z zgodnością i opracowuje produkty zgodnie z obowiązującymi wymaganiami GB i IEC.

ManufacturingQuality Control

Często zadawane pytania

Jaka jest różnica pomiędzy zasilaczem UPS online wysokiej częstotliwości a konwencjonalnym zasilaczem UPS?

JakiśUPS-y internetowewykorzystuje architekturę podwójnej konwersji, w której obciążenie jest stale zasilane przez falownik. Konwencjonalny zasilacz UPS w trybie gotowości zwykle przenosi obciążenie na zasilanie akumulatorowe tylko wtedy, gdy zasilanie sieciowe staje się nienormalne.

Czy seria HC to zasilacz UPS wysokiej częstotliwości?

Tak. TheSeria HCto pokrycie UPS online wysokiej częstotliwości1–10 kVAkonfiguracje z jednym wejściem i jednym wyjściem.

Jaki jest zakres mocy UPS H3C?

TheSeria H3Cokładki10–30 kVAkonfiguracje z trzema wejściami i jednym wyjściem orazH3C3-10–100 kVAkonfiguracje z trzema wejściami i trzema wyjściami.

Czy UPS ma zerowy czas przełączania?

Tak. Specyfikacja produktu opisuje serię jako atypu online wysokiej częstotliwości z zerowym czasem przełączania.

Czy UPS może współpracować z generatorem?

Określony zakres częstotliwości wejściowej to45–55 Hz, dzięki czemu system nadaje się do środowisk zasilanych generatorem. W każdym projekcie należy sprawdzić moc generatora, stabilność wyjściową i wymagania wejściowe zasilacza UPS.

Czy UPS obsługuje zdalne monitorowanie?

Tak. UPS obsługujeRS232oprogramowanie do komunikacji i inteligentnego monitorowania, opcjonalnieAdapter SNMPumożliwia zdalne zarządzanie siecią.

Jakie funkcje zabezpieczające są uwzględnione?

Funkcje ochronne obejmująZabezpieczenie wejścia AC przed przepięciem/podnapięciem, zabezpieczenie przed przeciążeniem/zwarciem wyjścia, zabezpieczenie przed przegrzaniem falownika, ostrzeżenie o zbyt niskim napięciu akumulatora i zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora.

Gorące Tagi: UPS online wysokiej częstotliwości, producent UPS online, UPS wysokiej częstotliwości
Wyślij zapytanie
Informacje kontaktowe
  • Adres

    nr 908, Niming Road, Kunpeng Street, Strefa demonstracyjna rozwoju gospodarczego morza Wenzhou, miasto Wenzhou, prowincja Zhejiang, Chiny

Prześlij swoje zapytanie do HAGOE w sprawie zasilacza prądu przemiennego, panelu zasilania prądem stałym, zaopatrzenia w zasilacze awaryjne, dostosowywania, współpracy OEM, wsparcia technicznego i rozwiązań projektowych bezpośrednio z naszej fabryki.
X
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania, analizować ruch w witrynie i personalizować zawartość. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Polityka prywatności
OdrzucićPrzyjąć